PARTNERZY PORTALU partner portalu wnp.pl partner portalu wnp.pl partner portalu wnp.pl partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj
  • Strefa premium

Jeden z najważniejszych programów polskiego wojska to fikcja

Autor: Bartosz Dyląg
10-06-2019 15:08 |  aktualizacja: 10-06-2019 15:39
Jeden z najważniejszych programów polskiego wojska to fikcja

F-35 to efekt kooperacji, w której Amerykanie grają pierwsze skrzypce

Fot. Shutterstock

Ostatnie wypadki poradzieckich samolotów MIG-29 przesądziły o przyspieszeniu prac nad pozyskaniem nowych myśliwców dla Polski. Projekt ten powinien być wielką szansą dla naszego przemysłu zbrojeniowego, który jest generatorem wartości dodanej w gospodarce. Byłby, gdyby za słowami szły czyny – uważa Dawid Piekarz, wiceprezes Instytutu Staszica.

  • Zgodnie z zapowiedziami MON Polska stoi w obliczu bezprecedensowych wydatków na uzbrojenie. Suma 185 mld zł robi wrażenie w skali całej gospodarki. Wystarczyłoby to na kolejne 3700 km autostrad.
  • Jednak już wiadomo, że programy takie jak Wisła czy pozyskanie artylerii rakietowej nie będą generatorami wartości dodanej w krajowym przemyśle. Powód? Nic do nich nie wyprodukujemy w kraju.
  • Podobnie będzie z programem Harpia. Resort obrony arbitralnie ogłosił zwycięzcę postępowania, którego nie było – F-35 w liczbie 32 sztuk. Beneficjentem decyzji o wartości szacunkowej od 2 do 4 miliardów dolarów będzie amerykański koncern Lockheed Martin.

wnp.pl - portal gospodarczy

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

KOMENTARZE (40)

  • Zib 2019-06-10 16:12:42
    Autor pracuje dla Kremla?
    • Gość 2019-06-10 18:33:34
      A dla kogo ty pracujesz?
    • jan 2019-06-11 20:50:05
      Raczej masz racje. Portal ma serwer we francji. Nie jest to Polska maszyna z pewnością. Zapewne rozsiewnik fake newsów i kramlowskiego punktu widzenia.
    • nie-Zib 2019-06-18 13:09:17
      Zib pracuje dla Tel Avivu?
  • Kronos 2019-06-10 22:38:02
    Czy ja dobrze rozumiem? Autor artykułu gani nasz zakup 32 samolotów za 4 mld $ i chwali zakup Szwajcarów podobnej ilości maszyn za 8 mld $? Ja rozumiem że offset i transfer technologii, ale może my po prostu nie mamy do wydania tyle pieniędzy?
    • Polnik 2019-06-11 13:01:06
      Za 4 mld USD to być może można kupić same, gołe maszyny (każda z nich to koszt 100 mln USD dla klienta amerykańskiego, dla nas z całą pewnością więcej). Do tego dochodzi pakiet części, szkolenia, uzbrojenie, itp. czyli drugie tyle kosztów. Szwajcarzy nie są wariatami tylko realnie oceniają ile kosztuje zakup takiej liczby maszyn aby było one w stanie wypełniać swoje zadania.
  • kwiat lotosu 2019-06-11 07:51:44
    Bardzo dobry artykuł !!! Warto przy tym podkreślić właśnie w jakiej pozycji się stawiamy.... Żadnego przetargu, żadnych negacjacji, żadnego transferu technologii.... Wkrótce ludzi z WZL zaczną zwalniać, ale PiS-u przy władzy już nie będzie. Będą wtedy mordy darli, że ludzi pozbawia się środków do życia. A co oni właśnie teraz zrobili??? My nie potrzebujemy F35, lepiej byłoby wejść w kooperację ze Szwedami i zacząć produkcję Gripenów u nas w kraju. Byłyby nowe miejsca pracy, a w przyszłości samimoglibyśmy być motorem rozwojowym tej koncepcji samolotu. Cóż, jesteśmy tak bogaci, że 150 mln dolarów za sztukę to dla nas pestka :-)
    • Polakmały 2019-06-15 12:06:35
      A Ty skąd wiesz jakie samoloty są nam potrzebne? Następny internetowy fachowiec od wszystkiego. Jaki transfer technologii i do czego ? Polskie WZL to niestety ruiny i zgliszcza . Nie umiano skopiować pierścienia (zły projekt, zły materiał i zła certyfikacja) fotela pilota Miga-29. Przy próbie katapultowania pilot poniósł śmierć. Z czym do gości? Może z polskimi inżynierami, kończącymi politechniki, zajmujące pozycje w czwartej czy piątej setce światowych rankingów. My mamy olbrzymie trudności z integracją Patriotów na Jelczach. Polska to w większości rolniczy, zacofany technologicznie kraj. Może wreszcie niektórzy przyjęliby to do świadomości.
      • Mgr inż 2019-06-16 19:30:30
        Zadaj sobie pytanie kto do tego doprowadził ??? Ustal kto wsadził w powietrze polską delegację w Wenezueli eksperci od inżynierów!!!!!
  • Arturro 2019-06-11 08:47:36
    Po wyborach (moze za 4 lata) przyjdzie nowa władza i powie ze kontakt sie urwał........tzn kontrakt sie zerwał.
    • Mgr inż 2019-06-16 19:35:22
      Nigdy nie powie !!! Doktryna Brzezinskiego
  • Marek 2019-06-11 11:00:07
    Wy tak na serio jesteście przekonani, że zakup F-35 to słuszna inwestycja?

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.94.196.192