KGHM naśladuje Formułę 1, by porozmawiać z maszynami

Od połowy 2020 roku KGHM ma spółkę KGHM Centrum Analityki, która prowadzi obecnie intensywne prace nad budową cyfrowych bliźniaków dla maszyn wykorzystywanych w koncernie. - Na świecie jest tylko kilka przypadków dużego wdrożenia cyfrowych bliźniaków. My nad tym pracujemy i myślę, że za rok lub dwa będziemy mieć pierwsze w pełni zrobione cyfrowe bliźniaki, z których będziemy dumni - mówi portalowi WNP.PL Daniel Lichota, prezes KGHM Centrum Analityki.

 • Działalność KGHM Centrum Analityki opiera się na gromadzonych w firmie danych, projektach badawczo-rozwojowych i zespołach interdyscyplinarnych.
 • Pracownicy spółki zależnej KGHM tworzą modele analityczne, prowadzą badania statystyczne i wdrażają rozwiązania przewidywania zdarzeń.
 • Wszystko to wspomaga automatyzację procesów produkcyjnych oraz podejmowanie decyzji biznesowych.
W KGHM Centrum Analityki powstają m.in. projekty wykorzystujące uczenie maszynowe i sztuczną inteligencję.

- Pracujemy nad wykorzystaniem danych do stworzenia wąsko myślących maszyn - narrow AI, czyli zawężonej sztucznej inteligencji - precyzuje Daniel Lichota, prezes KGHM Centrum Analityki.

Jak dodaje, chodzi o to, by pozyskać jak najwięcej danych z urządzeń pracujących w KGHM i dzięki nim optymalizować pracę koncernu. Jako przykład bardzo zaawansowanego wykorzystania danych podaje Formułę 1.

Czytaj również: GIG i NASK cyfryzują górnictwo. W kopalni zbudują centrum danych

- Bolid Formuły 1 ma około tysiąca źródeł danych, czyli tysiąc miejsc, które nam mówią, co się dzieje z samochodem. To już nie jest tylko wskaźnik temperatury oleju, opony i tak dalej, tylko w zasadzie każdy element jest opomiarowany - tłumaczy Daniel Lichota.

Nie trzeba zresztą wybierać się na tor Formuły 1, by dostrzec, jak rośnie w motoryzacji rola zaawansowanej analityki i sztucznej inteligencji.

Zobacz także: Gęstość robotyzacji może martwić. W Gliwicach mają jednak na to sposób

- Bardziej zaawansowany samochód ma taki system, że kiedy się jedzie po autostradzie i zasłabnie kierowca, to jest on w stanie sam zaparkować na poboczu. Oczywiście to nie myślenie w szerokim rozumieniu tego słowa, ale ten samochód dokładnie wie, co ma zrobić w takiej sytuacji. Samochód, który kosztuje blisko 200 tys. zł... Nasza przeciętna maszyna jest warta 20 razy więcej, czyli około 4 mln zł i jest w niej między 100 a 200 źródeł danych. Nie jesteśmy tak zaawansowani jak Formuła 1... Rolą Centrum Analityki jest wyciąganie wniosków na podstawie danych, które mamy, również wniosków w czasie rzeczywistym - wyjaśnia Daniel Lichota.


Dodaje, że dzięki pracom jego spółki już niedługo KGHM będzie dysponował cyfrowymi bliźniakami wykorzystywanych urządzeń, pozwalającymi na znacznie lepszą optymalizację ich pracy niż dotychczas.

- Rewolucją w Przemyśle 4.0 są m.in. cyfrowe bliźniaki, czyli cyfrowe odzwierciedlenia rzeczywistych maszyn, operujące na rzeczywistych danych. Dzięki temu diagnostyka z maszyny na bieżąco trafia do owego cyfrowego bliźniaka, który jednocześnie może modelować całą masę zachowań. Na świecie jest tylko kilka przypadków dużego wdrożenia cyfrowych bliźniaków. My nad tym pracujemy i myślę, że za rok lub dwa lata będziemy mieć pierwsze w pełni gotowe cyfrowe bliźniaki, z których będziemy dumni - zapowiada Daniel Lichota.

I dodaje, że cyfrowe bliźniaki umożliwiają diagnostykę w czasie rzeczywistym i optymalizację parametrów pracy.

- Do takiego cyfrowego bliźniaka można „powiedzieć” - dobierz parametry pracy na najbliższe 24 godziny, żeby jak najmniej zużywać prawą oponę, tudzież dobierz parametry pracy tak, żeby jak najmniej zużywać energię - wyjaśnia.

Docelowo możliwe ma się zatem stać dość proste komunikowanie przypominające zwykłą rozmowę.

- Będziemy mogli zadać dowolnym językiem pytanie maszynie i ona nam w dowolnym języku odpowie - konkluduje prezes KGHM Centrum Analityki.
×

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

SPÓŁKI

KOMENTARZE (5)

Do artykułu: KGHM naśladuje Formułę 1, by porozmawiać z maszynami

 • Stefan 2022-02-06 07:20:31
  Bardzo dużo fachowych terminów, i to po angielsku... Dziennikarz, pardon, słuchający tego zapomniał zapytać: jak autonomiczne wozy i analiza danych w czasie rzeczywistym możliwa jest pod ziemią, gdzie nie ma wifi? Jakie to maszyny mają być tak opomiarowane? Czy park maszynowy w takiej firmie jest aż tak zunifikowany, nie ma wymiany parku maszynowego? Wszystko dzisiaj łatwo wcisnąć mediom, byle używać angielskich modnych słówek, żałosne. Ciekaw jestem ile osób liczy ta prężna firma, która ma tworzyć te cuda inżynierii cyfrowej? Na stronie net jest jedynie odezwa z podobnym pustosłowiem jak tutaj, w technicznym, zdawałoby się, piśmie...
  • Zeghar 2022-02-07 17:17:51
   A zaskoczę cię - w KGHM pod ziemią mają wifi. Po prostu do coraz bardziej rozległej sieci na światłowodach w różnych miejscach podpięte są punkty dostępowe. Wystarczy, że zabudowana na maszynie instalacja zbiera non stop dane i przesyła je do systemu, gdy znajdzie się w zasięgu wifi. A co do tematu, to coś mi chodziło po głowie i musiałem pogrzebać. I ciekawe jak projekt KGHM Analityki ma się do systemu Synapsa, który robił to samo w zakresie zbierania danych, a który w KGHM wystartował w 2013. To następca (ala Synapsa 2.0) czy coś podobnego, ale całkiem inny system?
   • Stefan 2022-02-10 10:19:35
    Ale te punkty dostępowe, ile by ich nie było, to nie system łączności do zarządzania flotą samochodów autonomicznych. Takich systemów po prostu pod ziemią nie ma, są w kopalniach odkrywkowych. Jeśli chodzi o Synapsę, to te punkty dostępowe wifi pozwalają pewnie na zrzucanie danych z monitoringu, równie trudno mówić tu o zarządzaniu online w czasie rzeczywistym. Dane przychodzą z pewnym opóźnieniem, co oczywiście nie wyklucza predykcyjnego monitoringu stanu wybranych parametrów. Chodzi mi o to, że rzuca się tu dużo modnych haseł z innowacji w przemyśle, które nie do końca pasują do wydobycia w górnictwie miedzi. Tu się inaczej urabia, nie ma choćby kombajnów itd.
 • Zeghar 2022-02-03 19:55:29
  Serio? Podniecanie się stworzeniem czegoś, co powinien oferować producent w pakiecie? A, zapomniałem, mamy sporo prostych maszyn od Zanamu, to i poprzeczka dla reszty nie jest zawieszona wysoko. Chcecie wyzwanie to zróbcie cyfrowego bliźniaka części ciągu technologicznego.
 • michel 2022-02-03 07:45:42
  brzmi super, cieszy, że w polskim koncernie tak się mysli

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 34.239.148.127
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!