Lubuskie ma nowego wicewojewodę

Lubuskie ma nowego wicewojewodę
Fot. Adobe Stock/PTWP. Data dodania: 20 września 2022

Wicestarosta powiatu nowosolskiego, sekretarz Zarządu Wojewódzkiego PiS Robert Paluch został wicewojewodą lubuskim. Jego poprzednikiem od 2008 roku był Jan Świrepo (PSL), który w grudniu ub. roku został odwołany i przeszedł na emeryturę.

Paluch był wśród trzech osób rekomendowanych przez regionalne władze PiS na ostatnim etapie procedowania stanowiska wojewody lubuskiego.

Ostatecznie urząd wojewody lubuskiego premier Beata Szydło powierzyła Władysławowi Dajczakowi. W poniedziałek przedstawił on swego zastępcę i wręczył mu w imieniu premier akt powołania na stanowisko wicewojewody.

"Cieszę się bardzo, że będę mógł służyć wspólnie z panem wojewodą w jednej drużynie, że będziemy mogli służyć mieszkańcom woj. lubuskiego" - powiedział Paluch. Podkreślił, że podobnie jak zapowiadał wojewoda Dajczak, chce by urząd wojewódzki był otwarty dla mieszkańców regionu lubuskiego.

"Znamy się od lat. Dużo razem pracowaliśmy w sejmiku (woj. lubuskiego - PAP). W związku z tym ta koncepcja pracy urzędu wojewódzkiego, o którą prosiła pani premier, czyli tą dużą otwartość na problemy najzwyklejszych nawet ludzi, różnych środowisk, pan wojewoda Robert Paluch oczywiście akceptuje w pełnej rozciągłości" - mówił wojewoda Władysław Dajczak.

Wicewojewoda Paluch będzie odpowiadał w urzędzie za sprawy społeczne, w tym służbę zdrowia, sprawy obywatelskie i dotyczące cudzoziemców. Będzie także sprawował nadzór nad sześcioma służbami zespolonymi, m.in. zajmującymi się ochroną środowiska, weterynarią czy inspekcją handlową.

Premier Beata Szydło podpisała nominację dla nowego wicewojewody lubuskiego 29 grudnia ub. roku. Zgodnie z nią 4 stycznia 2016 r. Robert Paluch objął ten urząd.

Robert Paluch urodził się 18 lutego 1972 r. w Kożuchowie. Od urodzenia mieszkaniec Nowej Soli. W 2004 r. ukończył politologię na Uniwersytecie Zielonogórskim, a cztery lata później na tej samej uczelni podyplomowe studia w zakresie zarządzania środkami UE. W latach 1993-2004 prowadził własną firmę usługowo-transportową, obecnie posiada gospodarstwo rolne.

Do Prawa i Sprawiedliwości wstąpił w 2003 r. Z ramienia tej partii w 2002 roku został radnym Miasta Nowa Sól. W 2006 r. został wybrany na radnego Sejmiku Woj. Lubuskiego, w którym zasiadał do marca 2015 r. W sejmiku był szefem klubu radnych PiS i przewodniczącym Komisji Gospodarki i Rozwoju Woj. Lubuskiego. Po wyborach samorządowych, pod koniec 2014 r. został wicestarostą powiatu nowosolskiego odpowiedzialnym za sprawy gospodarcze.

Od 2008 r. Paluch zasiada w Radzie Politycznej PiS, a na szczeblu regionu od 2008 r. jest sekretarzem Zarządu Województwa tego ugrupowania. W latach 2009-2015 był asystentem europosła Marka Gróbarczyka - obecnego ministra gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej.

W 2005 r. Paluch ubiegał się o mandat poselski z listy PiS, ale bez sukcesu. Podobnie było dwa lata później. W 2011 r. i w tegorocznych wyborach parlamentarnych był kandydatem PiS na senatora w okręgu nowosolskim. W obu przypadkach uzyskał drugi wynik, za Robertem Dowhanem z Platformy Obywatelskiej.

Robert Paluch ma dwoje dzieci. Interesuje się historią Europy w czasach Oświecenia, jest fanem lekkiej atletyki i posiada zielony pas w karate kyokushin. Włada dobrze językiem rosyjskim.

Podczas poniedziałkowego spotkania z dziennikarzami przedstawiono nowego rzecznika prasowego wojewody lubuskiego. Została nim Aleksandra Chmielińska-Ciepły, która dotychczas pracowała w centrum powiadamiania ratunkowego Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp.

 

×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Lubuskie ma nowego wicewojewodę

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.93.74.25
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!