PARTNERZY PORTALU partner portalu wnp.pl partner portalu wnp.pl partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj
  • Strefa premium

Marynarka Wojenna przed pomostowym wyborem okrętu podwodnego

Autor: Włodek Kaleta
10-07-2019 12:50 |  aktualizacja: 10-07-2019 12:56
Marynarka Wojenna przed pomostowym wyborem okrętu podwodnego

Orzeł to jeden z najnowszych okrętów podwodnych w Marynarce Wojennej choć już po przejściach.

Fot. Mat. pras.

Podczas obchodów Święta Marynarki Wojennej Anno Domini 2019 r. oprócz podniosłych słów o honorze, patriotyzmie, odwadze i zaangażowaniu, jakie cechują Marynarkę Wojenną RP, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak wspomniał też o programach dotyczących morskich sił zbrojnych w nowym Planie Modernizacji Technicznej.

- Życzę satysfakcji ze służby i deklaruję, że nie zapomnieliśmy o Waszych potrzebach. W nowym Planie Modernizacji Technicznej zawarte są programy dotyczące Marynarki, które będą realizowane - napisał minister Błaszczak na Twitterze . Po raz kolejny bez podania jakichkolwiek konkretów.

Od razu przypomniano szefowi MON wcześniejsze, równie ogólne deklaracje co do realizacji najważniejszego dziś chyba i najpilniejszego dla marynarzy, zakupu trzech okrętów podwodnych w programie Orka.

- Odbudujemy także zdolności bojowe Marynarki Wojennej. Przygotowaliśmy rozwiązanie pomostowe dotyczące okrętów podwodnych, nie rezygnujemy z żadnego z programów rozbudowy polskiej MW - zapewnił w pierwszych miesiącach 2019 r. minister Błaszczak.

Minister przyznał wówczas, że problem rozwiązania pomostowego, które ma pozwolić utrzymać flotę podwodną po wycofaniu starych okrętów, a przed wprowadzeniem nowych "jest palący". - Mamy tu przygotowane rozwiązanie, jesteśmy na dobrej drodze - deklarował.

Przypomnijmy, że zakup okrętów podwodnych w programie Orka planowano już w Programie rozwoju Sił Zbrojnych RP w latach 2009-2018. Według najbardziej optymistycznych założeń pierwszy z okrętów miał dołączyć do floty już w 2019 r. Kiedy szefem MON został Antoni Macierewicz, ministerstwo zapewniało, że decyzja odnośnie wyboru partnera strategicznego w programie Orka zostanie podjęta w styczniu 2018 r.

Jednak to właśnie w styczniu 2018 r., tuż po mianowaniu ministrem obrony Mariusza Błaszczaka program został zamrożony. Dowiedzieliśmy się, że MON będzie mógł podjąć decyzje co do jego realizacji po zatwierdzeniu nowego Planu Modernizacji Technicznej, w perspektywie do 2026 roku.

W dalszej części artykułu przegląd okrętów podwodnych, które mogłyby wejść na służbę w Marynarce Wojennej RP

wnp.pl - portal gospodarczy

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

KOMENTARZE (22)

  • ck 2019-07-10 14:00:24
    Polsce nie są potrzebne żadne okręty podwodne. Znaczenie całej naszej marynarki wojennej w II wojnie światowej i w roku 1939 było zerowe. Naszego Bałtyku możemy spokojnie bronić z lądu (rakiety, artyleria dalekiego zasięgu, samoloty, helikoptery). Polska potrzebuje może kilkadziesiąt małych i średniej wielkości okrętów nawodnych ale w czasie pokoju. Los Polski od stuleci rozstrzyga się na lądzie a nie na wodzie.
    • ram 2019-07-10 15:10:02
      po co rzady kupuja bron nie tylkow polsce? aby zarobic
      • Majtki w zębach 2019-07-11 01:22:44
        Bardzo...mądre - po to jesz aby srać?
    • Saper 2019-07-11 06:57:12
      Zerowe to masz myslenie ..czlowieku ...Za to co sie stalo z nasza armia i najlepszym sprzetem bojowym wycofanym do Rumuni ..a okrety wojenne wycofane do Klajpedy i Wielkiej Brytani odpowiadaja zdrajcy Generalowie a nie okrety czy inny sprzet bojowy ! Toj tok myslenia jest taki ...ze lepiej nie kupowac nic nowego ..bo i tak zle bedzie wykorzystane ...Dorosnij i zacznij uzywac muzgu ..Polityka polega nie na gadaniu ..a na zastraszaniu przeciwnika i faktach dokonanych .
    • FFF 2019-07-11 07:52:17
      Problem jest taki ze ty jestes zasciankowy i myslisz tylko o Baltyku.. natomiast okrety przez morza i oceany moga stanowic sile bojowa w kazdym zakatku swiata , misje rozpoznawcze , bojowe a nawet szpiegowskie. Co ich tam wyslesz na ladzie ? z walizkami i kalaachmi ? Nie wyjda nawet poza nasz granice...
      • ck 2019-07-11 09:15:32
        Ja myślę o tym jakie uzbrojenie powinna kupić polska armia aby wygrać ewentualną wojnę lub odstraszyć przeciwnika (zapobiec wojnie). Ty myślisz o tym, że jak np. Rosjanie zajmą Polskę to kilka naszych okręcików i łodzi podwodnych będzie jeszcze dumnie walczyło gdzieś na ocenach ale w interesie tak naprawdę innych państw. Reprezentujesz rozumowanie z II wojny światowej a co zrobili z nami nasi "sojusznicy" w latach 1939-45 to chyba nie muszę przypominać.
    • Artany 2019-07-12 00:14:54
      Nieco niżej czynisz uwagi i formułujesz zarzut dla rozmówcy, jakoby jego stanowisko dot. bieżącego zapotrzebowania okrętów podwodnych w PMW, naznaczał okres przedwojnia i II Wojny Światowej(!) ,gdy tymczasem, cały swój wywód nt. braku ich zapotrzebowania, zbudowałeś w oparciu o sytuację odniesioną właśnie do tego okresu!.. To dość dziwaczne i zwyczajnie niespójne - nie sądzisz?... Myślę też sobie, że na pewno zechcesz odpowiedzieć na pytanie, dlaczego Rosjanie nie podzielają Twojej oceny dot. bieżącej roli i zapotrzebowania OP na Bałtyku i dynamicznie modernizują swój podwodny arsenał na tym akwenie?!... Dlaczego nasi sojusznicy tak odmiennie niż Ty, dostrzegają potrzeby lokalnych MW w tym zakresie (zwłaszcza naszej!) i intensywnie doskonalą swoje zasoby (również z naszymi podwodniakami) w ramach rozmaitych działań przeciw podwodnych, zarówno w ramach koordynowanych operacji połączonych jak i działań autonomicznych na wodach M. Bałtyckiego?...
      • ck 2019-07-12 08:52:25
        Rosja jest 3 potęgą militarną świata. Ma globalne interesy. Graniczy z ilomaś oceanami i morzami. Dlatego potrzebuje silnej marynarki wojennej. Polska jest znaczącym państwem ale o charakterze jedynie lokalnym. To tak jakby porównywać potencjały Polski i Litwy (z szacunkiem do Litwy). Po co Rosjanie mieli by robić desant na naszych plażach, ryzykując zmasakrowanie, skoro w 3-4 tygodnie maksymalnie mogą pić kawę w Warszawie. Porównywanie potencjału Polski i Rosji nie ma sensu. Jedynie co możemy zrobić to "odstraszyć" Rosję a do tego potrzebne są nam nowoczesne wojska rakietowe i artyleria, lotnictwo i dość solidne wojska lądowe oraz zapasy nowoczesnej amunicji na 1 miesiąc walki. To wystarczy. Marynarka wojenna jest nam potrzebna tylko do patrolowania Bałtyku ale w czasie pokoju.
  • Fred 2019-07-10 14:09:37
    mały, cichy, bez rakiet manewrujących, ale z możliwością stawiania min - taki okręt podwodny jest nam potrzebny
  • Wir 2019-07-10 14:57:09
    Zamiast statku przydała by się ustawa o odpowiedzialności majątkowej za przekręty i złe decyzje urzędników i polityków !!!!
  • obserwator 2019-07-10 15:07:43
    Nie ma kasy na nowe okręty więc mon by kupił okręty ale za złotówkę albo wziął za darmo.
  • Max 2019-07-10 15:15:15
    No to może kaczki o napędzie nuklearnym z torpedami w kuprach

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 107.23.37.199