PARTNERZY PORTALU partner portalu wnp.pl partner portalu wnp.pl partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

MON porzuciło plany kupna okrętów podwodnych?

Autor: PAP/JS
12-08-2019 20:21
MON porzuciło plany kupna okrętów podwodnych?

Posłowie zapytali kierownictwo MON m.in. o to, w jakim stadium jest plan zakupu okrętów obrony wybrzeża, kryptonim Miecznik

(fot. pixabay.com)

Trwa faza analityczno-koncepcyjna, która ma określić sposób pozyskania nowych okrętów podwodnych dla Marynarki Wojennej. Jednocześnie trwają prace nad pozyskaniem okrętu podwodnego w ramach rozwiązania pomostowego - poinformował wiceszef MON Wojciech Skurkiewicz.

  • Program "Zwalczanie zagrożeń na morzu" - w którym wyszczególniono m.in. program Orka - był wpisany w jako priorytetowy w Plan Modernizacji Technicznej Sił Zbrojnych RP na lata 2013-2022. Pod koniec 2017 r.
  • MON - kierowane wtedy przez Antoniego Macierewicza - zapowiedziało, że decyzja o wyborze strategicznego partnera w programie pozyskania okrętów podwodnych Orka zostanie podjęta w styczniu 2018 r.
  • Na początku stycznia 2018 r. Macierewicz został jednak odwołany ze stanowiska szefa MON, a zapowiedzi resortu nie zostały zrealizowane.
Skurkiewicz przekazał informację na temat programu Orka odpowiadając na interpelację posłów PO-KO: Piotra Cieślińskiego, Artura Gierady i Pawła Olszewskiego.

Posłowie w interpelacji napisali: "W obliczu wzmożonej rozbudowy rosyjskiego potencjału wojskowego w obwodzie kaliningradzkim konieczne jest posiadanie marynarki wojennej będącej wobec niego realną przeciwwagą. Obszar modernizacji Marynarki Wojennej RP nie wykazuje realnych postępów. Zakup śmigłowców AW101 nie rozwiązuje podstawowych problemów tej formacji wojskowej".

Dlatego zapytali kierownictwo MON m.in. o to, w jakim stadium jest plan zakupu okrętów obrony wybrzeża, kryptonim Miecznik? Na jakim etapie jest realizacja programu zakupu okrętów podwodnych, kryptonim Orka? Jaka jest przewidywana liczba kupna ww. okrętów i jaki jest planowany termin wprowadzenia ich do służby? Czy dopuszcza się możliwość zakupu okrętów podwodnych bez opcji uzbrojenia ich w pociski manewrujące dalekiego zasięgu? Czy służba okrętów typu Kobben zostanie przedłużona? Czy przewiduje się rozwiązanie przejściowe w postaci pozyskania okrętów używanych? Jeśli tak, to jaki będzie tego koszt? Czy służba okrętu podwodnego ORP Orzeł zostanie przedłużona o 10 lat?

Czytaj też: Raki będą miały nowe wozy amunicyjne

"Obecnie są prowadzone analizy w zakresie realizacji postępowania na dostawę okrętów kr. Miecznik oraz trwa faza analityczno-koncepcyjna, mająca na celu określenie wszystkich aspektów pozyskania okrętów podwodnych nowego typu kr. Orka.(...) Trwają również prace w zakresie pozyskania okrętu podwodnego w ramach zdolności pomostowej" - odpowiedział w sierpniu Skurkiewicz.

KOMENTARZE (38)

  • Wildcard 2019-08-12 21:22:42
    Cholerny pis wydał całą kasę na samoloty vip którymi zwieje do usa w przypadku wojny więc nie ma kasy na nic innego
    • Aurel 2019-08-12 21:38:57
      Cholerne PO ukradło miliardy za które już dawno byłby nowy sprzęt
      • GD 2019-08-12 23:35:46
        PiSowieci ukradli w ciągu 4 lat więcej niż pozostali przez 24 lata, więc nie majacz
      • kot prezesa 2019-08-12 23:38:41
        No nie mógł ukraść miliardów skoro za dziesiątki miliardów Prezes, maciarenko, sasiny, kuchcińskie i karczewskie o dudach nie wspominając urządzili prywatne Bizancjum
    • Jola 2019-08-19 17:57:40
      Coś z główką masz chyba problem. Dokończ spokojnie zawodówkę , myślenie zostaw innym.
  • Dany 2019-08-12 21:27:12
    "Faza analityczno- koncepcyjna"... Litości. Jak długo będzie jeszcze trwała ta faza? W tym tempie mój wnuk za 30 lat będzie służył na najnowocześniejszym okręcie naszej marynarki ORP Orzeł...
  • Kris 2019-08-12 21:57:28
    Bałtyk to jezioro, tylko idiota by inwestował w okręty podwodne. Czas życia w czasie wojny do 5 min.
    • Nimrod 2019-08-13 00:16:27
      Nooo...lepiej zainwestować w różaniec i się modlić...
      • Kris 2019-08-13 07:26:33
        Skoro myślenie sprawia ci ból to kup sobie ten różaniec...
      • Stach 2019-08-13 08:21:57
        w czym nam pomogły okręty podwodne w 39 r?
      • alex 2019-08-13 08:42:02
        okręty podwodne to nie jest najpilniejszy wydatek
    • Bart 2019-08-13 20:47:57
      Jezioro? Niech ci będzie, ale nawet w tym jeziorze pływają okrety podwodne, a ten kto kupuje okrety podwodne dobrze wie co robi, bo taki okret może zaatakować chodźby z jeziora, pozostając w ukryciu przez długi czas, a po wykonaniu zadania może się przedostać w inne miejsce....
    • Roman S. 2019-08-14 10:49:38
      Widać, że nie znasz się na MW, nie wiesz do czego jest zdolna. Powielasz bzdury wypowiadane przez niektórych generałów i pseudo strategów cywilów. Trochę poczytaj!
    • Korian 2019-08-19 18:00:35
      ...ale można taki okręt wysłać na morze białe, a stamtąd do Moskwy taka rakieta manewrująca spokojnie sobie już doleci.
  • Tomeak 2019-08-12 22:15:20
    My powinniśmy zacząć się zbroić w obronie przed łodziami podwodnymi z rasiji. Bałtyk jest za płytki, a na Atlantyku to nie mamy co szukać bo i przez cieśninę no dadzą nam przepłynąć, więc musimy być mocni w defensywie we wszystkim co ma rasija. .
  • Karolcia17 2019-08-12 22:41:15
    Co by nie wybrać... Francuza, Szweda czy Niemca lub innego. Okręt powinien posiadać wyrzutnie torped cal. 650mm.
    • Zorro 2019-08-13 09:41:39
      A po co aż 650mm, 533mm w zupełności wystarczy.
    • Co to jest rasija? To jakiś wschodni język? 2019-08-13 15:39:09
      Zoomer