PARTNERZY PORTALU partner portalu wnp.pl partner portalu wnp.pl partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj
  • Strefa premium

Na horyzoncie nowe kopalnie węgla koksowego

Autor: wnp.pl (JD)
15-06-2019 06:00 |  aktualizacja: 14-06-2019 19:26
Na horyzoncie nowe kopalnie węgla koksowego

Znajdujący się na unijnej liście surowców strategicznych węgiel koksowy jest potrzebny do produkcji stali. A bez stali nie ma mowy o gospodarce niskoemisyjnej. Zdjęcie ilustracyjne

Fot. mat.pras. OKD

Grupa Kapitałowa Balamara Resources Limited realizuje projekt „KWK Nowa Ruda Węgiel Koksujący”. Zamierza wybudować kopalnię wydbywającą węgiel koksowy. Po nowe złoża węgla koksowego zamierza też sięgnąć Jastrzębska Spółka Węglowa. Budowa nowej kopalni Bzie-Dębina przez JSW to jedna kluczowych inwestycji, która ma zwiększyć bazę zasobową spółki.

  • Znajdujący się na unijnej liście surowców strategicznych węgiel koksowy jest potrzebny do produkcji stali. A bez stali z kolei nie ma mowy o gospodarce niskoemisyjnej.
  • Transformacja w stronę przemysłu niskoemisyjnego będzie w kolejnych latach skutkować większym zapotrzebowaniem na samochody elektryczne czy wiatraki. 
  • Będzie się to wiązać ze wzrostem popytu na stal. Przykładowo, żeby wyprodukować jedną tonę stali potrzeba 500-700 kg węgla koksowego, a średniej wielkości wiatrak to 200 ton węgla koksowego.  

wnp.pl - portal gospodarczy

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

KOMENTARZE (17)

  • Menel 2019-06-15 07:27:00
    O budowie nowej kopalni w JSW słychać już z 10l lat i jak na razie to jest tylko powołana dyrekcja , będzie to kopalnia innowacyjna z jednym szybem hehe . Przy takim zarządzaniu i organizacji pracy JSW prędzej upadnie nim coś stworzy.
    • Zyga 2019-06-15 08:57:59
      Jakoś trupa Zofiówki trzeba trzymać przy życiu.Pomnik zobowiązuje :-D
  • "Krupiński" 2019-06-15 12:52:06
    a ta w Orzeszu to nie nowa? dlaczego o niej nie piszecie?
  • jeef 2019-06-15 17:30:44
    "jedne z najlepszych gatunków złóż węgli koksujących na świecie" - grubo przegięli ale reszta artykułu marketingowo juz była czyli wytnij/wklej- BRAWO
  • Jo 2019-06-15 19:19:45
    Śląskie a nie polskie. Śląsk i tak zaniedługo się odłączy od Polszy. A wy gorole nie zmienicie już tego kierunku.
    • RAS 2019-06-15 22:01:41
      Jo, musimy Cię zmartwić, rezygnujemy z autonomii, ale w zamian przyślemy do Ciebie kilka rodzin uchodźców zamiast goroli, ubogacą Cię kulturowo, odpowiada?
    • Brodaz 2019-06-16 10:08:46
      A niech się odłącza.Będziesz żarł ten węgiel na obiad tempy hanysie.Polski fungiel jest najgorszej jakości i najdroższy ze względu na warunki geotechniczne.Tak,że ostygnij i ciesz się ,że ze względy na koniunkture jeszcze te bastiony komunistycznej polityki jakoś w ciągłej agoni ale dychają.Jak koniunktura klęknie to pojedziesz demonstrować do Warszawy.I będziesz się jej trzymał jak ciele krowy.
      • Koti 2019-06-16 23:22:24
        Palant jesteś
    • Szwejk 2019-06-16 10:26:32
      A gdzie ty masz Ślonzoków na Śląsku???Chyba ostali się jak indianie na wiochach na Śląsku!!!Reszta to wszystko ludność napływowa!!!! Nikt na Ślonsku nie zamierza robić z siebie błazna!!Ja miałem w wojsku więcej niż 1/3 chłopaków ze Śląska!!!Tylko jeden był niereformowalny i fanzolił po Śląsku!!!Skończył jakąś zawodówkę i jak mówili jego koledzy mieszkał na jakiejś wsi zabitej dechami gdzie nie docierała cywilizacja!!!Nie chciałbym skłamać ale mówili że pochodzi gdzieś z okolic Tworoga czy coś takiego!!!Jak miał służbę podoficera to dowódca zaraz go kazał zmienić bo nie rozumiał co on mu melduje!!!!Dlatego był wyznaczany przeważnie na warty i drużynki robocze!!!Zawsze wtedy jego bezpośrednim przełożonym był ktoś ze Śląska z wykształceniem średnim!!!Jak się taki zdenerwował na coś nie dało się zrozumieć nawet jednego słowa!!Chociaż wiedzieliśmy co to jest hasiok!!!Reszta jego słów to czarna magia!!!Co było najdziwniejsze to kolega z Lgoty Zabrskiej mówił czysto po Polsku!!!!Trudno było się dogadać z tymi ze Śląska cieszyńskiego!!!Zwłaszcza z tymi którzy się tam urodzili a ich rodzice pochodzili z kieleckiego!!!Nie wiem dlaczego ale właśnie tacy puszyli się gwarą ze Śląska!!!
      • edie 2019-06-17 09:27:24
        I na podstawie doświadczeń z wojska wiesz wszystko o Śląsku i gwarze śląskiej. Brawo!
    • psychiatra 2019-06-16 10:36:59
      Jo nie pij alkoholu w czasie upałów.
  • Qaq 2019-06-16 21:13:55
    Chyba zapomnieliście o Dębieńsku, w końcu rada nadzorcza ani nowy zarząd JSW nic nie wspominali o zmianie strategii, więc zapewne plany byłego prezesa Ozona będą realizowane, oczywiście po uszczelnieniu kontroli wydatków na wyjazdy służbowe. ;-)
    • et 2019-07-04 22:44:53
      Nie mogą wspominać o Dębieńsku bo jeszcze nie przejeli Praire.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.161.118.57