Premier powołał czterech nowych wojewodów

Premier powołał czterech nowych wojewodów
Fot. Adobe Stock/PTWP. Data dodania: 20 września 2022

Premier Donald Tusk powołał czterech nowych wojewodów: Tomasza Smolarza (Dolnośląskie), Wojciecha Wilka (Lubelskie), Piotra Litwę (Śląskie) oraz Marka Tałasiewicza (Zachodniopomorskie) - podało MAC. We wtorek akty powołania wręczył nowym wojewodom minister Rafał Trzaskowski.

O powołaniu nowych wojewodów poinformowało we wtorkowym komunikacie Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji.

Pod koniec lutego szef MAC Rafał Trzaskowski poinformował, że w związku z przeglądem wojewodów czworo z nich - z woj. zachodniopomorskiego, dolnośląskiego, śląskiego i lubelskiego podało się do dymisji. Jak zapewnił wówczas premier Donald Tusk, nie jest prawdą, że wojewodowie zostali "z jakiegoś powodu zdymisjonowani". Szef rządu przekonywał, że żaden z przypadków dymisji nie jest "czerwoną kartką" dla odchodzących wojewodów.

Trzaskowski dopytywany o przyczyny dymisji wojewodów, powiedział: "Czterech z nich zgłosiło gotowość do tego, żeby podjąć w życiu inne wyzwania, niektórzy odchodzą do biznesu, niektórzy do zupełnie innej sfery działalności publicznej". Jak dodał, pracę większości z wojewodów, którzy odchodzą, ocenia bardzo pozytywnie. - Chodziło o to, żeby (na ich miejsce) znaleźć ludzi doświadczonych, zwłaszcza jeśli chodzi o kwestie administracyjne - zaznaczył minister.

Nowy wojewoda lubelski Wojciech Wilk ma 41 lat, jest prawnikiem, w latach 2005-2011 był posłem na Sejm. Był też dyrektorem kancelarii prezydenta Lublina. Tomasz Smolarz (nowy wojewoda dolnośląski) pochodzi z Dzierżoniowa, ma 48 lat, jest absolwentem budownictwa lądowego na Politechnice Wrocławskiej. Od 2007 roku zasiada w ławach poselskich; jest jednym z czterech wiceprzewodniczących dolnośląskich struktur Platformy Obywatelskiej.

Powołany na urząd wojewody śląskiego Piotr Litwa ma 49 lat. Był dotąd, od listopada 2008 r. prezesem Wyższego Urzędu Górniczego w Katowicach. Jako prezes WUG zmierzył się m.in. ze sprawą katastrofy w kopalni Wujek-Śląsk w 2009 r. Wcześniej Litwa był m.in. dyrektorem Okręgowych Urzędów Górniczych w Bytomiu i Gliwicach.

Nowy wojewoda zachodniopomorski Marek Tałasiewicz to przewodniczący sejmiku woj. zachodniopomorskiego. W czasach PRL był działaczem opozycji demokratycznej. W latach 1990-1998 - wojewodą szczecińskim. Był również wiceprezesem zarządu Stoczni Szczecińskiej Porta Holding. Tałasiewicz jest członkiem zarządu powiatu szczecińskiej PO.

Jednocześnie premier odwołał: Aleksandra Skorupę ze stanowiska wojewody dolnośląskiego, Jolantę Szołno-Koguc ze stanowiska wojewody lubelskiego, Zygmunta Łukaszczyka ze stanowiska wojewody śląskiego oraz Marcina Zydorowicza ze stanowiska wojewody zachodniopomorskiego.

 

×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Premier powołał czterech nowych wojewodów

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 44.192.247.184
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!