PARTNERZY PORTALU

Sąd uchylił postanowienie o zatrzymaniu Czempińskiego

Sąd uchylił postanowienie o zatrzymaniu Czempińskiego
fot. Fotolia

Prokuratura nie wykazała w wystarczający sposób, że zatrzymanie gen. Gromosława Czempińskiego było absolutnie konieczne - uznał w piątek Sąd Rejonowy Katowice-Wschód i uchylił postanowienie śledczych w tej sprawie.

Pod koniec listopada na polecenie katowickiej prokuratury apelacyjnej zatrzymano pięciu podejrzanych, wśród nich Czempińskiego. Prokuratura postawiła im zarzuty dotyczące korupcji i prania pieniędzy pochodzących z korupcji w związku z prywatyzacją PLL LOT i Stoenu.

W przypadku PLL LOT chodzi o korzyści w wysokości 1 mln dolarów, w przypadku Stoenu - 1,4 mln euro. Gen. Czempiński usłyszał zarzut przyjęcia - wspólnie i w porozumieniu z innymi podejrzanymi - 1,4 mln euro w związku z prywatyzacją spółki Stoen. Inny zarzut wobec niego dotyczy prania brudnych pieniędzy - również wspólnie i w porozumieniu; w tym przypadku chodzi o kwotę ok. 600 tys. euro.

Tuż po piątkowym posiedzeniu prokuratura poinformowała, że w toczącym się postępowaniu poza zarzutami korupcyjnymi Czempiński usłyszał kolejny - dotyczący nielegalnego posiadania broni.

Sąd zajmował się sprawą zatrzymania Czempińskiego, bo zażalenie złożyła obrona. Adwokaci argumentowali, że gdyby generał został wezwany do prokuratury, na pewno sam by się stawił na przesłuchanie. Nie są znane dokładne motywy decyzji sądu. Pisemne uzasadnienie ma być przygotowane do 22 marca.

Nieco później, w grudniu, w tym samym śledztwie zarzuty przyjęcia z innymi osobami kwoty ok. 1 mln dolarów, prania pieniędzy - ok. 800 tys. dolarów, a także niegospodarności na kwotę ok. 470 tys. dolarów postawiono b. wiceministrowi infrastruktury Wojciechowi J. W tym przypadku chodzi o kwestie związane z przebiegiem prywatyzacji LOT-u.

Uchylając w piątek prokuratorskie postanowienie o zatrzymaniu Czempińskiego sędzia Ewa Langer tłumaczyła, że przepisy Kodeksu postępowania karnego ściśle określają warunki, w których prokurator może sięgnąć po ten środek przymusu. W tej sprawie prokurator nie wykazał w sposób wystarczający, że przesłanki te zostały spełnione w taki sposób, który wskazuje na "absolutną konieczność" zatrzymania - uznał sąd.

"Postępowanie toczy się w dalszym ciągu. Do chwili obecnej sądy, które rozpoznawały inne zażalenia, w tym przede wszystkim na zabezpieczenia majątkowe oraz na środki zapobiegawcze, uznały prawidłowość decyzji prokuratora w tym zakresie" - powiedział po posiedzeniu sądu prokurator Tomasz Tadla. Prokuratura zabezpieczyła u podejrzanych mienie o wartości 12 mln zł - papiery wartościowe, pieniądze i nieruchomości.

Tadla ocenił, że piątkowa decyzja sądu ma charakter "incydentalny". Zaznaczył, że nie są znane pisemne motywy, którymi kierował się sąd. Zwrócił uwagę, że wcześniej sądy utrzymywały zasadność stosowania środków zapobiegawczych w tej sprawie.

Prokurator powiedział, że postępowanie w dalszym ciągu się toczy i w ostatnich dniach Czempiński usłyszał kolejny zarzut - nielegalnego posiadania broni. Chodzi o znaleziony w domu generała pistolet SIG Sauer, na który nie ma pozwolenia. "Sprawdziliśmy, że w przeszłości uzyskiwał pozwolenie na innego rodzaju broń palną i nie budzi wątpliwości, że ta osoba miała świadomość konieczności uzyskania zezwolenia" - zaznaczył prokurator.

Podobnie jak pozostali podejrzani gen. Czempiński po zatrzymaniu w listopadzie został zwolniony po wpłaceniu poręczeń majątkowych. W jego przypadku kaucja wyniosła milion złotych, prokuratura zatrzymała mu paszport i zakazała opuszczania kraju. Zażalenie na stosowanie tych środków zapobiegawczych było rozpatrywane już wcześniej i nie zostało uwzględnione przez sąd, podobnie jak zażalenie na zabezpieczenie majątkowe na kwotę ok. 2 mln zł.

 

×

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Sąd uchylił postanowienie o zatrzymaniu Czempińskiego

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.239.4.127
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!