Według Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach w ostatnich dwóch miesiącach największa susza wystąpiła w 6 województwach: kujawsko-pomorskim, wielkopolskim, mazowieckim, pomorskim, lubuskim i zachodniopomorskim. Głównie dotyka ona zboża jare.
W obecnym okresie sześciodekadowym susza rolnicza w Polsce notowana jest wśród trzech upraw: zbóż jarych, krzewów owocowych, truskawek.
Susza występuje głównie na glebach lekkich.
Największa susza występuje wśród upraw zbóż jarych, odnotowano ją w sześciu województwach Polski: kujawsko-pomorskim, wielkopolskim, mazowieckim, pomorskim, lubuskim i zachodniopomorskim, w 76 gminach (3 proc. gmin kraju) na ok. 0,5 proc. gruntów ornych.
Najniższe wartości KBW występowały we wschodniej części Pojezierza Wielkopolskiego, na Kujawach, w zachodniej części Niziny Mazowieckiej, na Kaszubach, na Żuławach Wiślanych, na Ziemi Lubuskiej, na Nizinie Szczecińskiej oraz na Równinie Wałeckiej. Najlepsza sytuacja pod względem wilgotności gleby jest w południowej Polsce. W ciągu minionych dwóch miesięcy ilość opadów była bardzo zróżnicowana.
Z danych IUNG wynika, że w zachodniej części Nizin Środkowopolskich notowano duży deficyt wody, który może spowodować znaczne obniżenie plonów. Zwłaszcza dotyczy to upraw zlokalizowanych na glebach słabych i bardzo słabych. Brak wody zauważalny jest zwłaszcza u zbóż jarych, krzewów owocowych oraz wśród truskawek. Szczególnie trudna sytuacja występuje w uprawach zbóż jarych późno wysiewanych.
"W tym roku oziminy przezimowały znacznie gorzej niż w roku ubiegłym, stosunkowo niska temperatura powietrza w ciągu kilku dni stycznia przy braku pokrywy śnieżnej spowodowała znaczne straty zwłaszcza w uprawach: jęczmienia, pszenicy, pszenżyta i mieszanek zbożowych. Niesprzyjające warunki pogodowe spowodowały mniejsze straty w uprawie żyta. Stwierdzono natomiast duże straty z powodu niskiej temperatury powietrza w uprawie truskawek" - ocenia Instytut.
IUNG zwraca uwagę, że "niekorzystny przebieg warunków pogodowych w okresie zimowym niewątpliwie wpłynął, że rośliny są w gorszej kondycji a zatem ich reakcja na niedobory wody może dodatkowo spowodować, że plony ozimin mogą być w niektórych rejonach niższe od średnich wieloletnich".
Tegoroczny deficyt wody szczególnie odczuwalny jest w uprawach zbóż jarych, mimo iż na początku wegetacji wschody były dobre. Ponadto na plantacjach zbóż pojawiły się choroby roślin.