Sztuczna inteligencja w przemyśle to oszczędność, bezpieczeństwo i szansa rozwojowa

Sztuczna inteligencja coraz bujniej kwitnie, a jej owocem może być technologiczna reorganizacja przemysłu. Aby takie wynalazki jak "cyfrowy bliźniak" mogły wspierać ludzi w ich codziennej pracy, niezbędna jest edukacja i wsparcie wdrożeniowe - o tym jak tego dokonać dyskutowano na panelu "Digitalizacja - technologie z potencjałem" w ramach tegorocznej edycji EEC Trends.

  • Sztuczna inteligencja ma ogromny potencjał w niemal każdym sektorze gospodarki i należy ją postrzegać jako element wspierający pracę człowieka. 
  • Po to, by polski przemysł wszedł na wyższy poziom z pomocą sztucznej inteligencji, potrzebna jest edukacja pracowników i budowanie zaufania do innowacji. Istotna jest współpraca nauki z biznesem.
  • EEC Trends to programowe preludium Europejskiego Kongresu Gospodarczego (25-27 kwietnia). Digitalizacją gospodarki i rola cyfrowych technologii będzie jednym z głównych nurtów największej imprezy biznesowej Europy Centralnej.
Podczas sesji panelowej  "Digitalizacja - technologie z potencjałem", która odbyła się w trakcie EEC Trends 2022, gośćmi redaktora WNP.PL Pawła Szygulskiego byli: Aleksandra Przegalińska-Skierkowska, prorektor ds. współpracy z zagranicą i ESR z Katedry Zarządzania w Społeczeństwie Sieciowym w Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie, Barbara Rychalska, AI Research Scientist w firmie Synerise, Daniel Lichota, prezes zarządu KGHM Centrum Analityki, Artur Pollak, prezes zarządu APA Group i Piotr Sankowski, prezes IDEAS NCBR.
Dyskutanci byli zgodni, jeżeli chodzi o kluczową rolę rozwiązań bazujących na sztucznej inteligencji i analizie ogromnych zbiorów danych w transformacji polskiego przemysłu. Uczestnicy dyskusji mieli również podobne poglądy w kwestii konieczności zacieśnienia współpracy nad innowacjami na linii biznes - nauka oraz znaczenia nowoczesnych rozwiązań technologicznych dla budowania pozycji międzynarodowej polskiego przemysłu. Prelegenci różnie postrzegali zalety sztucznej inteligencji oraz samo podejście do badań nad rozwojem tej dziedziny. 

Wiosna sztucznej inteligencji

Aleksandra Przegalińska-Skierkowska z ALK wskazała, które sektory gospodarki mogą najwięcej zyskać na wdrożeniu rozwiązań bazujących na sztucznej inteligencji. Okazuje się, że jest ich wiele.

- Sztuczna inteligencja stała się najistotniejszą technologią do szerokiego zaimplementowania, co widać m.in. po rosnących inwestycjach w ten segment nauki. SI pokazuje swoją realną wartość zwłaszcza we wszelkiego rodzaju predykcjach czy prognozach. Które branże najmocniej odczują lub już odczuwają jej wpływ? Na pewno diagnostyka medyczna i szeroko pojęta branża medyczna mogą zyskać wiele. Poza tym, powszechnej automatyzacji ulegają także sektor bankowy, finansowy oraz transport i logistyka i tam dostrzegam największy potencjał sztucznej inteligencji  - wylicza ekspertka.
×

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Sztuczna inteligencja w przemyśle to oszczędność, bezpieczeństwo i szansa rozwojowa

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 34.239.148.127
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!