PARTNERZY PORTALU

W Polskiej Grupie Górniczej i Węglokoksie rosną zwały. "Powinny się tym zająć służby"

Szef górniczej Solidarności Bogusław Hutek wskazuje, że w branży węglowej może dojść do protestów Fot. Shutterstock
  • Ten tekst jest częścią STREFY PREMIUM WNP.PL
  • Autor: wnp.pl (Jerzy Dudała)
  • Dodano: 11-04-2019 16:32

Rozmawiamy z Bogusławem Hutkiem, przewodniczącym górniczej Solidarności, który podkreśla, że znaczący import węgla do Polski zagraża polskim producentom surowca, bo gdy my importujemy węgiel w Polsce rosną zwały. Hutek w rozmowie z WNP.PL wskazuje, że szczególnie chodzi o węgiel, który importują spółki energetyczne, a potem sprzedają go na rynku poprzez swoje spółki-córki. Szkodzi to mocno polskim spółkom węglowym, w tym Polskiej Grupie Górniczej (PGG).

- Taką politykę prowadzi PGE Polska Grupa Energetyczna, udziałowiec Polskiej Grupy Górniczej, tworząc przez to dodatkową konkurencję dla Polskiej Grupy Górniczej - zaznacza Bogusław Hutek. 
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

KOMENTARZE (32)

Do artykułu: W Polskiej Grupie Górniczej i Węglokoksie rosną zwały. "Powinny się tym zająć służby"

  • miki 2019-04-13 19:45:57
    to jak konkurent ma produkt o 100 zł tańszy, to trzeba obniżyć swoją cenę ..... a nie wzywać prokuratora.
  • Marian 2019-04-12 11:55:53
    Imitacja dziennikarza wywiad z terrorystą przeprowadza.
    • Uhahany 2019-04-12 20:39:25
      Prawie z krzesła spadłem ze śmiechu...
  • Zbig 2019-04-12 08:51:34
    Tzw. czysta czy zielona energia to humbug medialny. Walka z CO2 to takie" gonienie króliczka". Jeden wybuch wulkanu to wyrzut do atmosfery wg szybkich rachunków tysiące RAZY więcej CO2 niż cała światowa emisja z energetyki węglowej razem . Więc ograniczanie tejże energetyki NIE ma wpływu na klimat , żadnego!! Poza tym fani eko-rozwiazan nigdy nie przedstawili bilansu kosztu wytworzenia całej tej infrastruktury w tym emisji np. CO2 powstającej przy ich produkcji
    • Klimatolog 2019-04-12 20:38:13
      Głupoty przeczytane na pierdułkowatych stronach piszesz. Gdyby wybuchł wulkan który tysiące razy przekroczyłby nasze roczne emisje to zmiótłby z powierzchni Ziemi naszą cywilizację. Taki wybuch musiałby być silniejszy niż wybuch kaldery Yellowstone.
  • podatnik/energetyk 2019-04-12 08:34:19
    Powstanie PGG na bazie zbankrutowanej KW i zbankrutowanego KHW w 2016 roku sfinansowała energetyka kwotą ponad 3,5 mld zł.Pieniądze te wtedy poszły nie na inwestycje tylko na bieżące wydatki płacowe i wynagrodzenia roszczeniowych górników.W kwietniu 2016 roku upadająca KW i upadający KHW nie miało na wypłaty.Naprędce energetyka zawodowa została zmuszona do "zainwestowania" w gwk...zresztą nie pierwszy raz!!!!Efekty widać dziś...czyli dalszy spadek rentowności szczególnie PGG czyli spadek wydobycia przy wzroście zatrudnienia i wzroście kosztów pracowniczych.Nie ma się czemu dziwić ,że zwały rosną skoro na świecie węgiel tanieje a w polsce od 3 lat drożeje bo jego cena jest sztucznie podnoszona w celu pośredniego dotowania PGG przez energetyke i odbiorców indywidualnych.Więc nawet energetyka próbuje to sobie zrekompensować zakupami tańszego węgla z importu.Sam tylko Tauron najbardziej narażony na naciski bo jest najbliżej położony PGG w zeszłym roku sprowadził prawie 800 tyś ton węgla do swoich elektrowni pomimo tego że ma swoje kopalnie.GWK w polsce powinno zostać sprywatyzowane ,zlikfidowany powinien zostać przerost zatrudnienia,7 dniowy dzień pracy a wynagrodzenia i kilkanaście przywilejów płacowych uzależnione od wydajności i zysków na koniec okresu rozliczeniowego...czyli profity dla pracowników po opublikowaniu wyników a nie przed tak jak to ma miejsce..Podatnicy już za długo utrzymują górników i ich niepracujące żony,emerytów a ostatnio nawet wdowy,dzieci,sieroty itede itepe.
    • Ben 2019-04-12 09:30:45
      Dalej podatniku powtarzasz te brednie? Tylko dlaczego dane o których mówisz świadczą co zupełnie innego? Tak się składa, że na rynkach od trzech lat węgiel drożał. Ale w końcu nie bez powodu jest, że kłamstwo powtórzone 100 razy staje się prawdą.
      • obserwator 2019-04-12 14:08:16
        Brednie to ty piszesz bo węgiel tanieje już od roku.
      • Bus 2019-04-12 14:50:35
        Hallo budzimy się: ARA API2 na dzisiaj: 59,75 USD. Zjazd z poziomu 100 USD w ciągu roku.
      • Ben 2019-04-12 19:41:27
        Halo!! Budzimy się i uczymy czytać ze zrozumieniem! Kłania się szkoła podstawowa!! Podatnik mówił "od trzech lat wegiel tanieje", a nie od roku!
      • @Ben 2019-04-12 20:33:56
        Ty chyba nie czytałeś tego co Podatnik napisał: że węgiel na świecie tanieje, a w Polsce od trzech lat drożeje. Gdzie Ci z tego wychodzi to coś napisał?
    • Ben 2019-04-13 08:13:49
      @Ben kłania się analiza cen węgla za ostatnie trzy lata i analiza cen po jakich kopalnie zawierały kontrakty z energetyką zawodową. Kontrakty były zawierane w latach kiedy węgiel notował żeby minimalne. Później nastąpił długotrwały wzrost cen ale kopalnie dalej były na smyczy długoterminowych kontraktów. Ale trole wiedzą swoje.
  • Simon 2019-04-11 20:15:40
    To fakt, jeśli obecne ceny węgla na europejskim rynku się utrzymają dłużej, to protesty na Śląsku są pewne na 100%. Nie ma możliwości zatrzymania importu węgla do Polski, a nasze górnictwo przy tych cenach nie ma możliwości utrzymania 83 tysięcy etatów. Tylko, że teraz zwolnienia będą za zwykłą odprawą, pewnie najpóźniej rok po wyborach, bo to najlepszy dla nich okres. To już nasza tradycja, a wystarczyło przyjmować nie więcej niż tysiąc nowych osób rocznie i zatrudnienie samo by systematycznie spadało. Ci co składali nieodpowiedzialne obietnice planują w maju ewakuację do Brukseli.
    • Luk 2019-04-12 20:31:30
      Nową przypowiastkę sobie górnik kupi, że przed wyborami i po nich głupi

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 35.172.195.49