PARTNERZY PORTALU partner portalu wnp.pl partner portalu wnp.pl partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj
  • Strefa premium

Węgiel brudny i trujący? Nieprawda, nie dajcie się zwieść

Autor: Jerzy Dudała
17-07-2019 06:02 |  aktualizacja: 16-07-2019 22:55
Węgiel brudny i trujący? Nieprawda, nie dajcie się zwieść

Przyszłość węgla to przyszłość nowych, dobrze dopasowanych do naszych możliwości technologii

Fot. archiwum

Bez węgla koksowego potrzebnego do produkcji stali nie można byłoby myśleć o gospodarce niskoemisyjnej, w tym rozwoju rynku offshore. Włókna węglowe są mocno poszukiwane przez przemysł motoryzacyjny i lotniczy. To tylko niektóre fakty zadające kłam stwierdzeniom, że  węgiel to surowiec brudny i trujący. Przetworzony węgiel może być czystym i pożądanym źródłem energii.

  • Na świecie węgiel jest na fali wznoszącej, głównie w Azji, natomiast w UE realizowana jest polityka dekarbonizacji.
  • Węgiel stał się w Unii Europejskiej chłopcem do bicia i jest często niesprawiedliwie posądzany o całe zanieczyszczenie powietrza. 
  • Tymczasem z tego surowca korzysta wiele dziedzin, począwszy od hutnictwa (węgiel koksowy), przez energetykę, po przemysł chemiczny czy farmaceutyczny.

wnp.pl - portal gospodarczy

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

KOMENTARZE (37)

  • Pies Baskerville 2019-07-17 07:51:18
    Panie Olszowski! Czy ktokolwiek mówi o rezygnowaniu z węgla w przemyśle chemicznym i przy produkcji stali, nie mówiąc o Twoich "nanorurkach" czy grafenie? Mowa o prostym, bezpośrednim, prymitywnym, brudnym, ordynarnym i chamskim spalaniu!!! Wbij se to do swojego pustego sagana!!!
    • gupek wioskowy 2019-07-17 10:56:09
      Popiście iście platformersko-brukselskiej Qltury. Brawo! Jak rozumiem, według was, antywęglowych fanatyków, gaz nie spala się chamsko i prymitywnie, ale przechodzi głęboko intelektualne przemiany, z wdziekiem i urodą nie ustepującym samej naszej Złotej Pani. Pytanko mam: czy gaz, w procesie spalania, produkuje CO2 czy nie produkuje? Bo w szkole uczyli że produkuje, a Najwyżsi Kapłani Złotego Brukselskiego Cielca nakazują wierzyć, że nie. Więc jak to jest z tym CO2?
      • Pies Baskerville 2019-07-17 13:36:35
        Gupku wioskowy. Spójrz na to, co wydobywa się z kominów domów opalanych węglem, a później dyskutuje. Chyba, że rzeczywiście jesteś "gupkiem wioskowym" i do dyskusji nie dorastasz.
      • energetyk 2019-07-17 16:50:58
        Piesku! To, co dymi z domowych kominów, to naprawdę nie jest problem! W większości miast mieszkań opalanych węglem jest już mniej niż 1% (z ILOŚCI MIESZKAŃ), a elektrociepłownie i elektrownie zawodowe mają już filtry, które wyłapują już ponad 90% pyłów i sadzy. Doucz się kundlu! I zdecyduj się, czy szczekasz ma wegiel bo dymi, czy szczekasz na węgiel bo się spala do CO2! Bo gaz, czego zapewne UDAJESZ, ŻE NIE WIESZ, też spala sie do CO2, przy czym emituje cały szereginnych substancji, które NIE SĄ WOGÓLE FILTROWANE (jak w elektrowniach węglowych). Czy wiesz kundelku, ile tak naprawdę jest węgla w węglu? No, skąd byś miał wiedzieć, skoro przeszedłeś tresurę i reagujesz tylko na Befehl swojego niemieckiego Ubermenscha?
      • Rak 2019-07-17 19:27:34
        Tak tylko ze gaz mozesz sobie spalac w domowych piecach co i wytwarza male ilosci trujacych substancji jak chocby pyly, a wegla juz sie nie da spalac, a ze w Polsce wszystko wolno no to mamy smog
      • Pies Baskervill'ów 2019-07-17 21:58:56
        Energetyku! Bardzo inteligentny!, (inaczej). Czy wiesz, co to jest "smog"? Jak czytam Twoje wypociny, to widzę, że nie masz bladego pojęcia. Czy ja powiedziałem w którymś momencie, że CO2 z gazu jest lepsze niż CO2 z węgla?
      • Grzegorz 2019-07-18 11:25:34
        Takich to mamy enegetyków, co nie wiedzą że gaz emituje mniej dwutlenku węgla w stosunku do wytwarzanej energii i nie ma problemu zapylenia. Poza tym owszem, źródłem smogu w istotnym stopniu są paleniska domowe. Zarówno w miastach jak i we wsiach je otaczajacych i w nich samych.
      • chemik 2019-07-23 10:45:00
        Nieukom i idiotom, wierzącym, że spalanie GAZU emituje MNIEJ CO2 przedstawiam reakcje chemiczne spalania 4 podstawowych składników gazu ziemnego: Metan: Spalanie całkowite: CH4 + 2 O2 -> CO2 + H2O Półspalanie 2 CH4 + 3 O2 -> 2 CO + 4 H2O Spalanie niecałkowite: CH4 + O2 -> C + 2 H2O Etan: S. Całkowite 2C2H6 + 7 O2---->4CO2 + 6H2O Półspalanie 2C2H6 + 5 O2---->4CO + 6H2O S. niecalkowite 2C2H6 + 3 O2---->4C + 6H2O Propan: C3H8 + 5 O2 --> 3 CO2 +4 H20 2 C3H8 + 7 O2 --> 6 CO + 8 H20 C3H8 + 2 O2 --> 3 C + 4 H20 Butan: S. Całkowite 2 C4H10 + 13 O2 --> 8 CO2 + 10 H20 Półspalanie 2 C4H10 + 9 O2 --> 8 CO + 10 H20 S. niecałkowite 2 C4H10 + 5 O2 --> 8 C + 10 H20 Jak widdzicie, nieuki, zakładając, że w kotle gazowym dochodzi TYLKO do spalania całkowitego (co nie jest prawdą) KAŻDA cząsteczka węgla spala się do CO2. Podobnie jak w węglu z węgla. Dodatkowo, część gazu spala się niecałkowicie, emitując TLENEK WEGLA, którego bezpośrednia toksyczność jest oczywista... No i jeszcze te pozostałe gazy zawierające związki azotu, siarki, itd. itd. itd. Ale czego oczekiwać od gimbazy, która zdała GIERTYCHOWĄ MATURĘ, która wymaga zaliczenia 30% tesu (jak w totolotku)
      • sołtys kierdziołek 2019-07-23 10:54:49
        Chemik (powyżej) zapomniał dodać, że para wodna powstająca w procesie spalania tych gazów, JEST TEŻ GAZEM CIEPLARNIANYM... I tyle są warte te wszystkie rozważania o "czytym" gazie...
    • Teed 2019-07-17 12:06:45
      Pusty łeb to masz ty jesteś zacofany i nie douczony
      • Walo 2019-07-17 13:24:41
        Nie masz racji jednak ty masz pusty łep
    • Marian 2019-07-17 15:25:30
      A ten co Panu w bjia swoje argument do sagana Ty masz dopiero sagan pelen glupot Jak Polak placil by 50 za tone wegla jak elektrownie to nie palili by byle czym bo nistac ich na wegiel 1000zl
      • Pies Baskervill'ów 2019-07-17 22:32:31
        Czytam po raz trzeci i nie rozumiem, o co Ci chodzi? Do kogo pretensje, że 1,0t węgla na rynku kosztuje 1 000,00 zł? Pogadaj z beneficjantami Programu Family.
    • Leon 2019-07-18 06:05:41
      Spec z ciebie matole.
  • Jang. 2019-07-17 09:12:15
    Ależ demagogia! Niech Pan jeszcze napisze podtytuły ,ze węgiel jest ulubionym klejnotem dam /jako diament / albo rysownikow/jako grafit/....No i bez oznaczania izotopu węgla C-14 archeologowie nie dadza rady pracować.....Kolega komentator wyraźnie pokazał KIEDY WĘGIEL jest groźny dla zycia na planecie....Mało zrozumiale?
    • Luk 2019-07-18 00:31:02
      Pole jest, niech się popisują. Jak Olszowski uruchomi produkcję nanorurek, albo profesor produkcję chemiczną nad którą tak się rozwodzi, to niech dadzą znać. Póki co węgiel w PL idzie w cyklu: kocioł-komin-atmosfera
  • obserwator 2019-07-17 09:22:35
    Lobbysta węglowy Olszowski znowu ogłosił olbrzymi sukces schyłkowego węgla ale nie u nas tylko na całym świecie. Pewnie więc dlatego jest olbrzymia jego nadpodaż na rynku i dlatego już spadki cen sięgają nawet poniżej 50$/t podczas gdy u nas ciągle rosną i już są najwyższe na świecie bo już sięgnęły 90$/t.
    • Okradziony w OFE 2019-07-23 10:49:41
      Bo socjalizm wprowadzony na pustyni generuje natychmiastowy deficyt piasku. Podobnie z węglem w Polsce.
  • slakuc 2019-07-17 09:29:28
    Kolejny już artykuł w WNP, który jest ordynarnym lobbingiem. Ostatnio był wywiad z przedstawicielem branży gorzelnianej, który udowadniał, że jeśli piwo i inne niskoalkoholowe napoje obejmie się taką samą akcyzą jak wódę to Państwo zyska 10 miliardów. Przypadek?
  • Bob 2019-07-17 10:04:04
    Uważam ,że wykorzystanie węgla do jego prymitywnego spalania jest barbarzyństwem. Ma on wiele innych zastosowań, ale do tego są potrzebne pieniądze i technologie . Można nanim zarobić ,jednak są środowiska , które to skutecznie blokują.
    • energetyk 2019-07-17 11:02:50
      Gaz też ma wiele szlachetniejszych zastosowań niż brutalne spalanie.
    • Simon 2019-07-17 17:41:37
      Wszystko fajnie tylko te liczby.... Szwajcaria ma najlepiej w Europie rozwinięty przemysł chemiczny. Wartość samego eksportu to ponad 100 mld dolarów. Rocznie zużywa raptem około 200 tysięcy ton węgla, z tego 130 tysięcy ton brunatnego, 65 tysięcy kamiennego energetycznego, 14 tysięcy antracytu i 16 tysięcy koksowego. Importuje 100 tysięcy ton. Jeden duży statek rocznie!
      • Marek 2019-07-22 11:12:25
        Szwajcaria to nie miała najpierw turków i tatarow a potem ruskich , pruszków i Niemców za sąsiadów , nie miała 123 lat rozbiorow, dwóch wojen światowych na swoim terenie, 6 mln zamordowanych obywateli, olbrzymiej grabieży majątku i dewastacji gospodarki przez niemcow i ruskich oraz kolejne pół wieku komunizmu. Szwajcaria miała za to kilkaset lat spokoju, neutralności, kontaktu ze światem, kolaborację z Niemcami hitlerowskimi i żydowskie złoto w swych bankach. TA kiego spokoju potrzebuje Polska.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 35.173.48.224