PARTNERZY PORTALU

Zwycięstwo opozycji w wyborach na Grenlandii

Zwycięstwo opozycji w wyborach na Grenlandii
Fot. Adobestock/PTWP

W wyborach do parlamentu Grenlandii, duńskiego terytorium autonomicznego, niespodziewanie zwyciężyła będąca dotychczas w opozycji socjaldemokratyczna partia Naprzód (Siumut) opowiadająca się za większą kontrolą i wysokim opodatkowaniem koncernów wydobywczych.

Kampania przed wtorkowymi wyborami zdominowana była przez kwestię eksploatacji surowców naturalnych. Z powodu zmian klimatycznych topniejąca pokrywa lodowa uwolniła na Grenlandii niedostępne dotychczas ropę, gaz ziemny, rudy żelaza, uranu, czy metali ziem rzadkich. Mogą one pomóc arktycznej wyspie uniezależnić się od Danii i zyskać znaczenie geopolityczne.

Szefowa partii Naprzód Aleqa Hammond, jeśli uda jej się zbudować koalicję, ma szansę zostać pierwszą kobietą stojąca na czele rządu Grenlandii. Według opublikowanych w środę wyników jej ugrupowanie zdobyło 42 proc. głosów, co daje mu 14 miejsc w 31-osobowym parlamencie. Jej główny przeciwnik partia Wspólnota Ludzka (Inuit Ataqatigiit) dotychczasowego premiera wyspy Kuupika Kleista, która prowadziła w sondażach przedwyborczych, zdobyła 34 proc. głosów.

Otwarcie na świat zamieszkanej przez 56 tys. ludzi wyspy, spowodowane dostępnością minerałów, spowodowało zaniepokojenie wśród żyjących zazwyczaj z rybołówstwa i myślistwa mieszkańców. Obawiają się oni napływu zagranicznych robotników, głównie z Chin, które są zainteresowane tamtejszymi surowcami, oraz zniszczenia środowiska naturalnego.

- Dziękuję moim zwolennikom - powiedziała Hammond w rozmowie z miejscową stacją KNR. - To duża radość wygrać. Hammond dorastała w małej wiosce. Kiedy nastolatką jej ojciec wpadł podczas polowania pod lód i zginął. Jej rodzina chciała, żeby również ona wyszła za mąż za myśliwego, jednak odmówiła.

Według agencji Reutera wyniki wyborów podkreślają, że wielu wyznających tradycyjne wartości Inuitów, rybaków i myśliwych polujących na foki, uznało że Kleist zbyt szybko chce wprowadzić do kraju zagraniczne koncerny. Jeden z jego najbardziej kontrowersyjnych planów przewidywał budowę wartej 2,3 mld dol. kopalni w pobliżu miasta Nuuk, stolicy wyspy, która dostarczałaby rudę żelaza do Chin. W jej budowie miałoby uczestniczyć 2 tys. chińskich robotników.

W 1978 duński parlament przyznał Grenlandii autonomię. W 1985 roku Grenlandia wystąpiła z Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej i obecnie w przeciwieństwie do Danii nie należy do Unii Europejskiej. W roku 2008 w referendum mieszkańcy wyspy zdecydowali o poszerzeniu autonomii. Nowe zasady, obejmujące m.in. większą kontrolę władz Grenlandii nad złożami naturalnymi obowiązują od 2009 roku. Zmiany te gwarantują też Grenlandczykom prawo do pełnej niepodległości. Obecnie Kopenhaga decyduje o kwestiach dotyczących polityki zagranicznej, bezpieczeństwa i finansowej.

 

×

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Zwycięstwo opozycji w wyborach na Grenlandii

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 44.210.85.190
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!